درایر تبریدی

درایر تبریدی

در هوای فشرده تأمین شده توسط کمپرسور هوا، آب به سه شکل وجود دارد: آب مایع، آب بصورت قطرات بسیار ریز، و آب بصورت بخار.


آب بصورت مایع توسط فیلترهای معمولی قابل جذب بوده و معمولاً %98 آب مایع و %10 آب بصورت ذرّات ریز، بوسیله همین فیلترها جذب شده و از هوای فشرده تصفیه می شوند.

 به منظور جذب و پاکسازی بقیّه آب، ذرّات ریز و بخار آب باقی مانده در سامانه، خشک کن ها مورد استفاده قرار می گیرند. در عمل، برای هر 10˚ C کاهش دما در هوای فشرده، ظرفیت نگهداری رطوبت در هوای فشرده %50 کاهش می یابد.


خشک کردن هوای فشرده از شکل گیری آب در سامانه جلوگیری کرده و مانع آسیب رساندن آلودگی های ناشی از وجود آب در هوای فشرده به قطعات و تجهیزاتی که از این هوای فشرده استفاده می کنند و مشکلاتی که در عملکرد سامانه بوجود می آید، می شود. این مسئله موجب کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر سیستم شده و در وقت نیز صرفه جوئی بسزائی را بهمراه دارد.

 
چگونگی عملکرد خشک کن های تبریدی

خشک کن های تبریدی، سامانه ای را برای کاهش آب در سیستم هوای فشرده ارائه می کنند. در این خشک کن ها، هوای فشرده ابتدا به بخش تبادل حرارتی هوا به هوا وارد شده و سپس هوای خشک و خنک خروجی، هوای گرم ورودی را خنک می کند و موجب تقطیر بخشی از رطوبت می گردد.

 
بعد از این مرحله، هوای ورودی که تا حدودی خنک شده وارد بخش تبادل حرارتی هوا به سرد کننده شده و دمای آن تا 3.3˚ C توسط مایع مبرد، کاهش می یابد. این فرآیند موجب تقطیر رطوبت شده و آب مایع حاصل از تقطیر، تخلیه می شود. سپس هوای سرد خروجی وارد بخش تبادل حرارتی هوا به هوا می شود و با خنک کردن هوای گرم ورودی، گرمای آن را جذب کرده و مانع تشکیل قطرات آب بر روی لوله های انتقال هوای فشرده خروجی می گردد.

 
این درایرها بر اساس پارامترهای مختلفی از قبیل ظرفیت، دمای محیط، فشار، نقطه شبنم، ظرفیت هوادهی و ...  انتخاب شده و به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت و صدمات به لوازم و تجهیزات در خطوط تولید بکارگیری شده و همچنین از پایین آمدن کیفیت محصولات و فرآورده های نهائی تولید شده جلوگیری کرده و در گستره وسیعی از صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

 
درایرهای تبریدی ارائه شده توسط شرکت پلاسما داتیس ، ساخت کمپانی های معتبر اروپایی و امریکایی می باشند که با ضمانت و گارانتی معتبر ارائه گردیده  و دارای مزایای زیر می باشند :

     مصرف انرژی کم
    مدار غیر خورنده هوا ساخته شده از مس و فولاد با آلیاژ بالا
    بدنه فولادی با پوشش رنگ پودری
    تکنولوژی منحصر به فرد تبادل حرارت

 
دامنه طراحی و عملکرد این درایرها به شرح زیر می باشد :

 

Ambient temperature °c

Inlet temperature°c

min / max Pressure bar

Capacity m3/h

Model

7 – 43

4 – 49

2 – 16

20 – 100

Smard SC - PD

7 – 43

4 – 49

2 – 16

140 – 1700

Smard MRD - PD

43Max

65 Max

3 – 12

1300 - 11400

FT- GD PD-

4 – 45

35 – 60

20 – 50

30 - 2000

PD - HPKT