مولد نیتروژن و اکسیژن

مولد نیتروژن و اکسیژن

مولد های نیتروژن و اکسیژن

تجهیزاتی هستند که با استفاده از روشهای متفاوت و با بهره گیری از کمپرسورهای هوای فشرده ، قابلیت تامین و تولید نیتروژن و اکسیژن خلوص  بالای صنایع را دارند .


پلاسما داتیس عرضه کننده مولد های اکسیژن با خلوص بسیار بالا 99.999% و مولد های نیتروژن با خلوص 95% تا 99.999% برای استفاده در صنایع گوناگون و آزمایشگاه ها، ساخت معروفترین و قابل اعتماد ترین برندهای جهان می باشد.


مولد های نیتروژن و اکسیژن


از نیتروژن و اکسیژن ژنراتورها در طیف گسترده ای از صنایع استفاده می شود. در زیر به استفاده از این مولدها در برخی از صنایع اشاره می شود:


 صنایع بسته بندی مواد غذائی: استفاده از نیتروژن برای بسته بندی مواد غذائی، مقدار اکسیژن موجود در داخل بسته و بدنبال آن خطر رشد باکتری ها را کاهش داده و به حفظ کیفیت و افزایش عمر مفید آن کمک می کند.


 پوشش مواد: از آنجائیکه بسیاری از صنایع برای تولید محصولات گوناگون، از طیف وسیعی از مواد شیمیائی خطرناک استفاده می کنند، استفاده از یک پوشش تولید شده بوسیله یک گاز خنثی مانند نیتروژن، این اطمینان را به تولید کننده می دهد که مواد شیمیائی مذبور بدون آسیب رساندن به محصولات و به مخاطره انداختن سلامت و ایمنی کارکنان و محیط کار، مورد استفاده قرار می گیرند. از نیتروژن برای تولید یک پوشش برای مخازن نگهداری نیتروژن استفاده می شود. این لایه نیتروژن، انباشته شدن اکسیژن و رطوبت درون مخزن را کنترل کرده و محصول را از آلودگی، فساد، و تغییرات شیمیائی، محافظت می نماید. همچنین خطر انفجار را در محل هائی که به خاطر وجود مواد محترقه و یا قابل انفجار، احتمال وقوع چنین حوادثی در آنها زیاد است را، کاهش می دهد. همچنین با ایجاد تعادل در حجم مخزن، از بهم فشردگی مخزن به هنگام تخلیه جلوگیری می کند.


قالب های تزریقی: اکسیژن و رطوبت می توانند مشکلات بسیاری را در کیفیت محصول نهائی در فرآیند قالب ریزی تزریقی، بوجود آورند. به منظور از بین بردن تأثیر مخرب اکسیژن و رطوبت در این صنعت، از نیتروژن در فرآیند تولید استفاده می شود که نتیجه آن، کیفیت بهتر محصول، کاهش ضایعات تولید، کاهش مواد مصرفی و افزایش زمان کار ماشین آلات است.


 بهبود بازیابی و احیاء نفت: بعد از تکمیل حفاری و شروع بهره برداری ابتدائی در چاه های نفت و گاز، فقط 12% تا 15% نفت به خاطر کاهش مداوم فشار داخلی چاه  بازیابی می شود. به منظور افزایش فشار حوضچه نفت و یا گاز مذبور، و بازیابی نفت و یا گاز بیشتر، دی اکسید کربن و یا نیتروژن به درون چاه تزریق می شود.


خنثی سازی محیط معدن: در معادن ذغال سنگ از نیتروژن برای اطفاء حریق و خنثی سازی بخش های متروکه معدن استفاده می شود. کاهش میزان اکسیژن گازهای قابل اشتعال به پائین تر از حد انفجار، یک روش مؤثر دیگر برای اطفاء حریق در معادن ذغال سنگ می باشد.

گاز زدائی: از گاز نیتروژن برای گاز زدائی آلومینیوم در طی فرآیند قالب ریزی با فشار، در کارخانه های تولید آلومینیوم استفاده می شود. نیتروژن اکسیژن را بیرون رانده و کمک به خنک شدن قالب می کند، این امر موجب بهبود یکنواختی، کاهش ضایعات و بهبود کیفیت آلومینیوم تولید شده می گردد.


آب بند های مکانیکی گاز: بسیاری از پمپ های بزرگ و کمپرسورها، دارای آب بندهای مکانیکی گاز برای ایزولاسیون گازهای فشرده ای که حاوی ترکیبات آلی فرّارهستند، و مانع نشت و انتشار آنها به درون جوّ می شوند، می باشند. به منظور کاهش حجم گازهای حاوی ترکیبات آلی فرّار به درون جوّ، سازمان های حافظ محیط زیست، قوانین و مقرراتی را وضع کرده اند که ورود این گازها به اتمسفر را محدود می کنند. گاز روان کننده ای که معمولاً برای تحت فشار قرار دادن این آب بندها از آن استفاده می شود، گاز خنثی نیتروژن است که گزینه ایمن تری در مقایسه با گاز طبیعی بوده و خشک نیز می باشد.

زمان استراحت دیگ بخار: به منظور صرفه جوئی در مصرف گاز و تطابق با تقاضای روزافزون انرژی، زمان استراحت صحیح بازیابی حرارتی در مولّدهای بخار،  به هنگام روشن و خاموش شدن دیگ بخار، بسیار مهم است. اگر این زمان استراحت صحیح نباشد، موجب خوردگی و ایجاد حفره در هر دو طرف حاوی گاز و آب مولّد بخار، مشکلات نگهداری، تأخیر در راه اندازی، و تأخیرات ناشی از تغییرات شیمیائی آب، می شود. از نیتروژن بعنوان یک ابزار مهم و کارآمد برای کاهش این مشکلات استفاده شده و بنابراین، فن آوری استفاده از آن بعنوان یک فن آوری برتر شناخته شده است.

جلوگیری از فرار شعله های گاز و پاکسازی لوله ها: شعله های گاز طبیعی فرّار و قابل اشتعال مجدد هستند. یک پوشش گاز نیتروژن بر روی شعله، مانع بوجود آمدن این وضعیت خطرناک می شود. همچنین از نیتروژن برای پاکسازی لوله های انتقال گازهای قابل اشتعال استفاده می شود.

 از مولد های اکسیژن (اکسیژن ژنراتور) در طیف گسترده از صنایع استفاده می شود.

پرورش آب زیان: پرورش ماهی و میگو، از جمله صنایعی است که وابستگی زیادی به دستگاه های مولد اکسیژن دارند. در این صنعت، از حوضچه ها، مخازن بزرگ، استخرها و محفظه های گوناگون برای تولید مثل و پرورش ماهی استفاده می شود. وقتی که ماهیها بزرگ می شوند، تراکم ماهی ها در حوضچه های پرورش افزایش می یابد و همین مسئله باعث می شود تا نیاز ماهی ها به اکسیژن در این حوضچه ها نیز افزایش یابد. اضافه کردن اکسیژن به حوضچه های مذبور، موجب جلوگیری از تلف شدن ماهی ها شده و همچنین باعث رشد سریع تر و سالم تر آنها می گردد. همچنین اگر اکسیژن اشباع شده در آب بیشتر از 90% باشد، نرخ تلف شدن آنها را تا کمتر از 1% کاهش می دهد.


تعمیرگاه های خودرو / اگزوزسازی ها: از مولد ها اکسیژن در تعمیرگاه های خودرو و اگزوز سازی ها نیز استفاده می شود. این مولدها بسیار قابل اطمینان تر و بادوام تر از سیلندر های گاز اکسیژن هستند. دوام زیاد و استحکام آنها بعلاوه قابل اطمینان بودن و به ویژه، بدون دردسر بودن آنها، موجب شده است تا مورد استقبال بسیاری از صاحبان تعمیر گاه های خودرو و کارگاه های اگزوز سازی قرار گیرند. از آنجائیکه استفاده از مولد های اکسیژن نیاز به سفارش سیلندرهای اکسیژن، هزینه های حمل و وابستگی به تأمین کنندگان اینگونه سیلندرها را از بین می برد، تقاضا برای خریداری این گونه مولدها بطور روز افزون در حال افزایش می باشد.


تولید زیست سوخت: در این صنعت، از اکسیژن برای افزایش سطح BTU طی فرآیند تقطیر، در مرحله ای که محصول خام به شکل گاز در می آید، استفاده می شود. درجه خلوص اکسیژن می تواند از 90% تا 95% باشد. این مسئله به فرآیند تولید گاز بستگی دارد.


 جوشکاری و برش: استفاده از مولد های اکسیژن برای بریدن فلزات با استفاده از اکسیژن و گاز استیلن، جوشکاری و برنج پوش کردن، بسیار مقرون به صرفه تر از استفاده از سیلندرهای گاز اکسیژن است. همچنین موجب صرفه جوئی در هزینه و زمان نیز می شود. با استفاده از این مولد ها، دیگر نیازی به جابجائی مداوم سیلندرهای اکسیژن از این طرف به آن طرف و دردسرهای سفارش و حمل و نقل و جابجائی آنها، نخواهد بود. کار با این مولد ها بسیار آسان بوده و قابل اطمینان تر از سیلندرهای اکسیژن می باشند.


 تولید اتانول: همانند فرآیند تولید زیست سوخت، از اکسیژن برای افزایش سطح BTU در طی فرآیند تقطیر، در مرحله ای که محصول خام به شکل گاز در می آید، استفاده می شود.

تولید و ساخت جواهر: در تولید و ساخت جواهر آلات، کوره هائی که برای ذوب طلا به منظور تولید زیورآلات و یا اتصالات از جنس طلا، بکار می روند، دشمن خاموشی به نام اکسیژن دارند. اکسیژن طلا را بی رنگ کرده و بطور خطرناکی آن را ضعیف و شکننده می کند. هر فلزی در دمای بالاتر از 315 ˚C در مجاورت اکسیژن، اکسیده می شود. درجه خلوص مورد نیاز برای بیشتر فلزات تقریباً برابر 99.99% و فشار بین 2 تا 7 باراست. بیشترین کاربری ها برای زدودن و پر کردن می باشد امّا می توان آنها را به جای متصل کردن به کمپرسورهای تقویت فشار به مخازن نیتروژن بزرگ تر و یا چند مخزن نیتروژن متصل کرد.

کارگاه های تولید مثل ماهی: اکسیژن برای کارگاه های تولید مثل ماهی بسیار پر اهمیّت است. وجود اکسیژن کافی در حوضچه ها، نقش غیر قابل انکاری در رشد، سلامت و به حداکثر رساندن تراکم جمعیت ماهیان دارد. سامانه های تولید اکسیژن مستقر در کارگاه های تولید مثل و پرورش ماهی، بیش از 20 سال است که بالغ بر 95% اکسیژن مورد نیاز این کارگاه ها را در سرتاسر جهان، تولید و تأمین می کنند. قابل اطمینان بودن، سادگی، و نگهداری بی دردسر مولد های اکسیژن، به ویژه در مناطق دور افتاده که دسترسی به امکانات دیگر آسان نیست، از جمله مزایای مولد های اکسیژن مستقر در محل می باشند.

صنعت شیشه گری: در کارگاه ها و کارخانه های شیشه گری بزرگ و کوچک، از ایتالیا در شرق اروپا تا کارخانه های تولید لوازم آزمایشگاهی شیشه ای در آسیا، از کارخانجات تولید لامپ در آمریکای مرکزی تا کارگاه یک نفره شیشه گری در ایالات متحده، صنعت گران شیشه گر، سالهاست که از سامانه های مستقر در کارگاه و یا کارخانه برای تولید اکسیژن مورد نیاز خود، استفاده می کنند. هنرمندان شیشه گر که در مناطق دور افتاده و یا حومه شهرها کار می کنند، معمولاً امکان دسترسی به موقع و یا ارزان قیمت به سیلندرهای اکسیژن را ندارند. مضافاً اینکه، قیمت بالای سیلندرهای اکسیژن موجب شده است تا تعداد بسیاری از این هنرمندان، دست از کار کشیده و تغییر شغل دهند. سامانه های تولید اکسیژن مستقر در محل، بطور باور نکردنی ارزان و ساده بوده و با بضاعت مالی مشتریان، متناسب است. با داشتن این مولد ها، دیگر نیازی به جابجائی سیلندرهای سنگین اکسیژن به این طرف و آن طرف نخواهد بود.

پلاسما داتیس عرضه کننده مولد اکسیژن PSA با درجه خلوص 95% برای مصارف یاد شده می باشد. این مولد ها مقرون به صرفه، قابل اطمینان و با عملکردی آسان بوده و براحتی می توان با آنها اکسیژن مورد نیاز را تأمین کرد.


 معادن طلا:  سامانه های مولد اکسیژن مستقر در محل، سال هاست که در دور افتاده ترین معادن دنیا تأمین کننده نیازهای این صنعت می باشند. بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوائی، اقلیمی، ارتفاع، و سایر شرایط محیطی و جغرافیائی دیگر، مولد های اکسیژن بدون وقفه و خرابی به تأمین اکسیژن مورد نیاز این معادن، مشغول بکارند. با استفاده از اکسیژن برای تبدیل سولفیدهای معدنی به سولفات ها و فراآوری آنها، سودآوری طلا در مقایسه با روش استاندارد جداسازی گرانشی سنگ معدن و تغلیظ آن، بیش از دو برابر شده است. با پاشیدن اکسیژن با خلوص 94% تا 95% به روی کنستانتره تغلیظ شده شناور، ( که تحت فشار حرارت دیده است)، یک محلول اکسید شده بدست می آید. با استفاده از این روش پاشیدن اکسیژن، نه تنها سولفیدها به سولفات ها تبدیل می شوند، بلکه ارسنیک نیز به ارسنات آهن تبدیل می شود. بعد از خنثی کردن محلول اکسید شده بوسیله آهک، محلول آب شوئی شده و محلول حاوی طلا بازیابی شده و سپس پس از فیلتر شدن، مجدداً از آن طلا استحصال می شود. حجم اکسیژن مورد نیاز برای فرآیند، تعیین می کند که تأسیسات مذبور دسترسی آسان به حجم وسیعی از اکسیژن مایع تولید شده به روش تبریدی داشته باشد یا اینکه خود توانائی تولید اکسیژن مورد نیاز خود را ایجاد کند. حتی اگر اکسیژن مایع تولید شده به روش تبریدی در فاصله ای قابل قبول و مقرون به صرفه، در دسترس باشد، دسترسی به یک تانکر حمل کننده اکسیژن مایع به معدن و ذخیره آن در جای مناسب، مشکلی بزرگ محسوب می شود.

پلاسما داتیس عرضه کننده مولد اکسیژن PSA با درجه خلوص 95% برای استفاده در معادن مذبور می باشد.

تولید ازن: درمان با استفاده از ازن یکی از مؤثرترین و سودمند ترین راه های باز گرداندن سطح اکسیژن بدن به سطح بهینه است. اکسیژن همه فعالیت های ما را تنظیم می کند. اکسیژن، حیاتی ترین عنصر برای سلامت ماست. بسیاری از دانشمندان و پزشکان، بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی ناشی از کمبود اکسیژن در بدن و یا محیط می باشند. سلول های سالم برای بقاء نیاز به اکسیژن دارند و سلول های ناسالم مانند باکتریها و ویروس ها در شرایط و محیط های فاقد اکسیژن، زنده می مانند. درمان با استفاده از اکسیژن، نقش بسیار حیاتی در سلامت ما و حفظ آن ایفاء می کند. اکسیژن در کنار مواد غذائی، موادی هستند که سلول ها برای تولید انرژی بدان ها نیاز دارند. اکسیژن درمانی می تواند سطح بیشتری از اکسیژن را به محیط کار اضافه نماید، سطح انرژی در بدن ما را افزایش دهد، سیستم ایمنی بدن را مقاوم تر کند و سرزندگی و نشاط عمومی ما را افزایش دهد.


 تصفیه فاضلاب: تزریق اکسیژن به درون حوضچه تصفیه، موجب افزایش بقاء باکتریائی و تولید مثل باکتریها می شود. باکتری های هوازی با وجود اکسیژن بیشتر بخوبی حفاظت شده و سطح PPM (قسمت در میلیون)، فارغ از شرایط جوّی و آب و هوائی دیگر مانند آب و هوای بسیار گرم در تابستان که دارای کمترین مقدار اکسیژن در هوا و بیشترین مصرف است، بالا باقی می ماند. برای تأمین سطح ثابت اکسیژن مورد نیاز تزریقی، مولد های اکسیژن PSA بهترین گزینه برای عملکرد بدون انقطاع تأسیسات تصفیه فاضلاب می باشند. این مولدها ارزان قیمت بوده و هزینه های نگهداری وتعمیر آنها نیز در مقایسه با مولد های دیگر بسیار ارزان می باشد. یک سامانه قابل اطمینان و ساده مستقر در محل می تواند سالها نیاز شما به اکسیژن را برطرف نماید. با بکارگیری این سامانه دیگر نیازی به تأمین و حمل اکسیژن مایع تولید شده به روش تبریدی و مشکلات عدیده و هزینه های آن نخواهید داشت.

تصفیه پسآب: اکسیژن مستقیماً به درون تأ سیسات تصفیه پسآب اضافه می شود و این کار به منظور افزایش کارآئی و تأثیر گند زدائی و برطرف کردن آلاینده ها انجام می شود.